

Die ochtend besloot ik dat ik het niet zomaar wou stoppen. Ik vroeg de verpleegkundigen om een lactatiekundige, die van het Moeder en Kind Centrum zou moeten komen. Om 16.00 uur ’s middags kwam ze, na haar dienst, bij me langs. De Dipidolor pomp waar ik op aangesloten was, mocht samen met het geven van borstvoeding. Ze gebruikten deze medicatie ook bij vrouwen met een keizersnede. Mijn hart maakte een sprongetje. Zouden we dan toch niet hoeven stoppen? Die avond kwam papa met jou langs. Ik legde je aan en je deed je wat je al dertien maanden had gedaan. Drinken, aan mijn haren trekken, over mijn wang aaien en naar me kijken. Dat moment blijft voor mij altijd goud waard. Het gaf me het gevoel dat ik je toch iets vertrouwds kon geven in deze heftige tijd. Dat ik mocht zorgen, moeder mocht zijn. De dagen daarna kolfde ik elke ochtend, om je in de avond weer zelf te laten drinken. Papa nam een beker melk mee, zodat je ’s nachts als je wakker werd ook mama melk had. ‘Helemaal wild’ werd je dan, zo schreef papa. Je genoot ervan. Zo waren we toch een beetje samen, ook al was ik niet bij je….

Op donderdag mocht ik weer naar huis, om verder te revalideren. Nadat het infuus werd verwijderd op woensdag, mocht ik naast de paracetamol over op morfine pillen: Oxynorm en Oxycontin. Maar dan moest ik wel stoppen met voeden. Er zou teveel van de werkzame stof overgaan in de moedermelk. Diezelfde dag vroeg ik opnieuw om een lactatiekundige. Er kwam niemand… De verpleegkundigen, fysiotherapeut en zelfs mijn bejaarde buurvrouw op mijn kamer. Ze probeerden me allemaal te overtuigen om te stoppen. ‘Je hebt nu al je energie nodig’… ‘En wat denk je van je calcium?’ ‘Hij eet toch al lang met de pot mee?’ ‘Dertien maanden is heel lang hoor. Je mag echt trots op jezelf zijn’. ‘Je gaat toch geen pijn lijden omdat je borstvoeding wilt blijven geven?’ Ik vroeg om een plan. Die kwam er niet. Ik mailde de lactatiekundigen van het ziekenhuis met als onderwerp ‘Help!’ Drie dagen later kwam er een reactie. Ik voelde me ontzettend gefrustreerd. Borstvoeding geven of pijn lijden. Dat is toch geen keuze?
De donderdagochtend van vertrek besloot ik nog te kolven. Tijdens het kolven stonden er ineens pontificaal twee chirurgen en een zaalarts voor mijn neus. Ze waren verbaasd. Chirurg 1 vroeg: ‘Hoe lang heb je je andere kinderen gevoed dan?’ waarop nummer 2 zei: ‘Nee, alleen paracetamol mee naar huis is veel te weinig’. Ik vroeg om een plan. Opnieuw. Een alternatief. Ze vroegen zich waarschijnlijk af of ik gek geworden was. Ik vroeg me af of zij gek geworden waren. De zaalarts beloofde me onderzoek. Om 10.30 uur kwam ze met plan B (11.00 uur mocht ik naar huis): Ik mocht paracetamol en ibuprofen mee naar huis. En op Lareb.nl had ze gevonden dat ook Tramadol veilig samen zou kunnen gaan met borstvoeding.

Ik hoop dat ik met mijn verhaal andere moeders die in het ziekenhuis terecht komen en borstvoeding geven, kan helpen en bemoedigen. Maar ook moeders die onbegrip vanuit hun omgeving ervaren. Steun is zo ontzettend belangrijk. Moeder die informatie nodig hebben, kunnen contact opnemen met het MAZ. Dit is een nieuw adviescentrum waar vrouwen met al hun vragen over medicatie en zwangerschap of medicatie en borstvoeding gratis terecht kunnen, zodat zij een weloverwogen keuze kunnen maken. Ook is een doorverwijzing van de huisarts niet nodig. Men is bezig met het ontwikkelen van een landelijk protocol.
Hetty
Ps van de redactie: Op deze site vind je veel informatie over borstvoeding en medicatie. Zowel achtergrondinformatie als actuele informatie over Welk medicijn bij borstvoeding mag. Er staat ook een team lactatiekundigen voor je klaar: specialisten die je persoonlijk kunnen helpen bij jouw vragen over medicatie bij borstvoeding.